Vidalı Diş Kaplama

vidalı diş kaplama

Diş implantı, bir diş veya köprü uygulamak amacı ile dişlerin olduğu bölgede bulunan kemik içerisine uygulanan silindirik titanyumdan yapılmış yivli yapay diş köküdür. Günümüzde implantlar çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin yerini alan başarılı bir tedavi seçeneğidir. Diş kayıpları diş eti hastalıkları diş çürüğü travma ya da çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşmiş olabilir.

Endosteal implantlar (kemik içinde), Günümüzde uygulanan implantlardır. Çeşitli tipleri çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen vidaları, silindirleri veya bıçakları içerir. Her implant bir diş ya da daha fazla diş için destek olur. Bu tip implantlar genellikle köprü ya da çıkarılabilir protezi kullanan hastalar için bir çözüm olarak kullanılır.

İmplantın başarılı bir şekilde ağızda kalması için, ilk şart iyi bir ağız bakımıdır. İyi bir implant sonucu alabilmek için yeterli kemik hacmine sahip olmak ve bölgeyi iyi bir şekilde belirlemek gerekir. İmplant uygulaması tecrübeli ve dikkatli şekilde yapıldıktan sonra da üzerine yapılacak diş veya protezin uygun bir şekilde uygulanması önem taşır.

Tek bir diş eksik ise, tek implant üzerine bir kaplama yeterli olacaktır. Bu sayede komşu dişler üzerinde hiçbir işlem uygulamadan implant yapılması ve implant üzeri kaplama ile eksilmiş dişin boşluğunun kapatılması mümkündür.

Birden çok dişin eksik olması durumunda implant destekli köprüler söz konusudur. İki implantın üzerine üç veya dört tane diş kaplaması koyarak aradaki boşluğu da kapatmak mümkün olmaktadır.

Eğer dişlerin tamamı çekildi ise implant üzerine kaplama olarak, sabit diş köprüleri veya implant üzeri hareketli diş protezi kullanmak gerekir. Diş hekimleri olarak bizim de ilk tercihimiz implant üzeri sabit diş köprülerdir. Ancak implant uygulamak için yeterli kemik bulunmaz, mevcut kemik içerisine sınırlı sayıda implant uygulama imkanı var ise implant ve damaktan destek olan hareketli protezler ile konuşma ve yemek yeme sırasında ağızdan çıkmayan güven ile kullanabileceğiniz implant üzeri hareketli kaplama kullanılabilir.

İmplant uygulandıktan sonra, belli bir süre ağız içerisinde kalınca ve kemik ile kaynaşır Bundan sonra üzerine dayanak monte edilir ve bu dayanak üzerine de implant üzeri diş kaplaması yapılır.