Vidalı Diş Nedir

Vidalı Dis Nedir

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın olan bir alternatiftir. İmplant yapılmış olan diş, klasik köprü ve protezlere göre, daha iyi konuşma ve çiğneme rahatlığı sağlar. İmplant tedavisi yüzlerde doğal bir görüntüyü de beraber getirir.

İmplant uygulaması halk arasında vidalı diş olarak tanımlanmaktadır

Günümüzde implantın 21. yüzyıl da üzerinde en çok çalışılması gerekli diş tedavi yöntemi olacağı anlaşılmaktadır. İmplant eksik olan dişlerin estetik görünümünü ve fonksiyonel özelliklerini yeniden sağlamak amacı ile çene kemiğine yerleştirilen yapay bir diş köküdür.

Çok çeşitli implant tipleri vardır. Ancak günümüzde en çok rağbet gören implant tipi vida şekilli olanlardır.

İmplant vidaları belli kalınlığı ve genişliği olan düzeneklerdir. Bu sebepten implant yapılması istenilen bölgede, çene kemiğinin bu implant vidasını kabul edecek genişlik ve de yükseklik özelliğine sahip olması gerekir. Mevcut olan kemiğin kalitesi de implant başarısına etki eden bir durumdur. Tedaviden önce ve implant ağızda olduğu süre içerisinde dişetlerinin tam olarak sağlıklı olması gerekir. Hasta olan kişinin genel sağlık durumu iyi olduğu takdirde implant tedavisini etkileyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Sadece kemik gelişimini tamamlamamış yaşı küçük kişilerde uygulanması mümkün olmayabilir.

Vidalı diş yerleştirme kararı alındığında dikkate alınması gerekli birçok etken vardır. Önce hasta sağlıklı olmalı, iyileşme gücü yeterli olmalıdır. Mesela hasta, kontrol olmayan şeker hastası ise, komplikasyon yapabilir. Bu hastalık implant tedavisinden sonra gelişirse de implantın gelecekteki durumlarını mutlaka etkiler. Ayrıca hasta iyi bir şekilde kontrol edilmeli, hasta için uygun olan implant ve implant yerleştirme yöntemi tercih edilmelidir. Vidalı dişlerin, Diş hekimi tarafından dikkatli bir şekilde yerleştirmesinden sonra, hasta olan kişi de onlara özenle ve titizlikle bakmalı. Diş hekimi ya da hasta olan kişi implantlara iyi bakamazsa komplikasyon ortaya çıkabilir. Ayrıca hasta olan kişinin alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durması çok önemlidir.

Vidalı dişlerin 30 yıldan fazla sorunsuz olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Lakin implantlardan beklenti ortalama olarak 30 yıldan azdır. İmplantın ömrü çok çeşitli etkenlere bağlıdır. Sonuç olarak implantlar bir ömür boyu kullanılabilir. Bu konuda implant operasyonunu yapacak olan diş hekimi gerekli bilgileri verecektir.