Vidalı Diş Yapımı

vidalı diş yapımı

İmplant, bir ya da çok diş eksikliğinde, bunların yerine yeniden yapılan yapay diş kökleridir.

İmplantın temel maddesi titanyumdur. Eksik olan dişin yerinde oluşan boşluğa kök parça yerleştirilir. Kök parçanın bu boşluğa tam olarak uyum sağlaması, yaklaşık olarak 2-3 ay kadar sürer. Bu süre, hastanın ağız yapısına göre farklılık gösterir. İmplantın çene kemiği ile kaynaması süresinde hasta günlük yaşamına dişsiz olarak devam eder. Çene kemiği ile implantın kaynaması gerçekleşince hastaya, implantın ikinci evresi olan üst parçalar takılır.

Diş hekimleri, implant protezi çoğunlukla dişlerinde eksik olan, ya da takma diş kullanan hastalara önerirler. İmplant diş daha iyi bir estetik görüntü sağlar. Bunun dışında da implant diş, ağzında hiç dişi olmayan hastalara kalıcı bir diş protezi imkânı sağlamaktadır.

Vidalı dişlerin çapları, hastanın kemik yapısına göre değişiklik gösterir. İmplantın hastanın ağzındaki kemik yapısına, çene yapısına ve implantın yapılacağı alanın genişliğine göre değişir. Tedaviye başlamadan önce hastaya uygun olarak hazırlanan üç boyutlu filmler titiz bir şekilde incelenir. Yapılan planlama çerçevesinde implant protezi başarılı bir şekilde hastanın ağzına yerleştirilir.

Vidalı dişler, titanyumdan yapılırlar ve titanyum insan vücudu ile çok uyumlu olan vidalardır. Bu vidalar diş kökü gibi hizmet etmek için yapılırlar. İmplant operasyonu klinik ortamında hastaya sınırlı uyuşturma uygulanarak gerçekleşir. Hasta için uygun görülmesi halinde genel anestezi de uygulanabilir. Hasta olan kişi, aynı gün normal yaşamına devam eder.

Vidalı diş operasyonuna, diş eti açılarak başlanır. Çene kemiğine bir delik açılır. Açılan bu boşluğa implant yerleştirilir. Operasyon sonunda hekimin verdiği ilaçlar ve tavsiyeler dikkate alınınca iyileşme sürecide hızlı bir şekilde sağlanır.

Hastanın çene kemiğine yerleştirilen implantlar 2-6 ay arasında kaynama sağlarlar. Bu zaman süresinde hasta normal işlerine devam eder. Çene kemiği ile implant kaynadıktan sonra implant üzerine protezler yerleştirilir. İmplant tedavisi ile diş kayıpları tamamlandığı gibi, aynı zamanda estetik bir görünüm de kazanılır.

Vidalı diş tedavisinin başarılı olması için, kullanılan malzemenin kalitesi ve diş hekiminin tecrübesi çok büyük önem taşır.