Zirkonyum İmplant Nedir

Zirkonyum İmplant Nedir

Zirkonyum implant, 1700’lü yıllarda keşfedilen zirkonyum metalinden üretilir. Beyaz renkli, korozyona ve ısıya karşı dayanıklı, ışık geçirgenliği olan, şeffaf bir görüntüye sahip, metale karşı alerjisi olan kişilere rahat bir şekilde uygulanan bir diş türüdür.

Diş kaplamaları, genel olarak porselen kaplama şeklinde yapılır. Metal destekli veya metal desteksiz olarak iki çeşit kaplama vardır. Metal destekli kaplamalar, metal desteksiz kaplamalara göre daha çok tercih edilirler. Zirkonyum porselen kaplamalar, metal desteksiz kaplamalardan olup, metal desteği olan kaplamalara kıyasla çok daha fazla doğal bir görüntü oluştururlar. Zirkonyum diş kaplamalar ışığı geçiren bir özelliğe sahip olduğundan, diş eti koyu renk almaz.

Zirkonyum implant dişin, ışık geçirme özellikleri metal olan kaplamalara göre daha fazladır. Bu özellik dişlerdeki mat görüntünün yok olmasını sağlar, daha sağlıklı ve doğal dişlere en yakın bir görüntüyü verirler.

Zirkonyum implant, metal için alerjisi olan insanlara uygulanacak en ideal kaplama şeklidir. Zirkonyum, öteki metallerle kıyaslandığı zaman sıcaklık ve korozyona karşı daha dayanıklı olmasından her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Diş üretiminde kullanılan zirkonyum saf mineral durumu ile değil de, zirkonya seramiği dönüşümü sağlandıktan sonra kullanılmaktadır. Beyaz renkli bir madde olduğundan, şeffaf bir görüntü oluşturur ve diş eti kenarlarına uyum sağlamasından dolayı çok fazla kullanılmaktadır.

Zirkonyum çok reaktif olan bir maddedir. Hava ve bir sıvı içerisine girdiği esnada oksitlenerek korozyonlara karşı daha aktif bir hale gelir. Bu sebeple bu maddenin bulunduğu yerin güvenliği de çok önemlidir. Çünkü havadaki oksijen ve azotla etkileşime girmesi yapısına zarar verir. Bu sebeple diş yapımı için kullanılacak olan zirkonyum özel fırınlarda işlenir.

Zirkonyum implantın, farklı olan bir takım özellikleri vardır. Zirkonyum, dişlerin fonksiyonunu artırmaktan çok görsel olarak güzelleşmeyi ön planda tutar. Zirkonyum diş yaptırmak isteyen hastaların ilk istekleri güzel görünümlü dişlere sahip olmaktır. İmplant’ta ise asıl önemli olan, eksik dişlerle çekilen zorlukların bitmesidir.

Zirkonyum elementi sağlam olmasından dolayı hem azı dişlerde, hem de ön dişlerde rahat bir şekilde kullanılır.