İmplant Kelime Anlamı Nedir?

İmplant Kelime Anlamı Nedir?

İmplant, vücut içerisine ve canlı dokulara cansız maddelerin yerleştirilmesini ifade eder. Dental diş implantları eksik olan bir veya birkaç dişin işlev ve estetiğini iade etmek için çene kemikleri içinde açılan yuvaya yerleştirilen genellikle titanyum esaslı vida ya da kök şeklindeki yapılardır.

Titanyum diş implantı ile canlı kemik dokusu arasındaki birlikteliğe osseointegrasyon adı verilir.

Örnek verecek olursak, silikon meme protezleri birer implanttır. Ya da kalp kapağı değişen hastalarda takılan yapay kalp kapakları da birer implanttır. İmplantlar doku dostu, yıllarca vücutta kalacak maddelerden üretilirler. Dövme yapılırken cilt içine özel dövme boyası yerleştirilir. Yabancı cisim olduğu için dövme boyaları da implant sayılır. Çene büyütme amacı ile çene ucuna yerleştirilen katı slikondan yapılan protezlerde implanttır. Ayrıca dudak kalınlaştırmada kullanılan maddelerde implant kabul edilir.

İmplant kelimesi genel anlamıyla nakil yapmak ya da yerleştirmek olup tıp termonolojisinde de yine aynı anlamda kullanılır. Tıpta implant kelimesi nedir diye sorulunca, her hangi bir ameliyat anlamına gelmektedir. Nitekim bu operasyonda yapılan işlem, nakil anlamına gelir. Vücudun yer kısıtlaması olmaksızın herhangi bir bölümüne cansız bir maddenin yerleştirilmesi, yani nakil yapılması işlemine verilen ad implanttır.  Burada ki gaye görevini yapamayan,  hiçbir aktif işlemi sürdüremeyen bir dokunun yerine alternatif olan bir maddenin naklinin yapılmasıdır. Bu alternatif madde özel olarak eksik olan doku ya da organın yerine geçecek ve organın görevini yapacak kapasite de bir madde olmalıdır.

İmplant kelimesi uygulanma açısından en fazla diş hekimlerinin kullandığı bir terim olarak bilinir. Eksik olanın yerine koyma ve nakletme işlemleri daha çok diş tedavilerinde yapılan bir uygulamadır. Nihayet diş sorunları hayati bir önem taşımadığı için, insanlarda korkmazlar ve dişlerde rahat bir şekilde uygulanan bir işlem olur. Burada implant kelimesi tamamıyla dişi ifade etmez, birlikte dişin sadece kök bölgesini ifade eder. İmplant yapmak demek, eksik olan bir dişin yerine, özel bir maddenin yerleştirilmesi işlemidir.

İmplant kelimesi dilimize İngilizceden geçmiş olup, anlamı nakletmek olan emplantasyon fiilinden türemiştir.