İmplant Üstü Sabit Protez Yapımı

implant üstü sabit protez yapımı

Tek bir diş kaybı söz konusu olduğunda önümüze iki tedavi alternatifi çıkar. Üç dişlik köprü protezi ya da bir implantın kaybedilen diş boşluğuna yerleştirilmesi. Köprü protez yapılması kolay, hızlı, estetik ve daha ekonomik bir çözümdür. Ancak komşu dişlerin küçültülmesi gerekir. Küçültülme nadiren de olsa kanal tedavisi de gerektirebilir. İmplant tedavisinde ise, komşu dişleri küçültmeye gerek olmadan tedavi bitirilir. İmplant tedavisinde süre biraz daha uzun olsa bile, küçük bir cerrahi işlem gerektirse ve daha maliyetli olsa bile çok daha uzun ömürlüdür. Komşu dişlere zarar vermez ve diş etlerinin sağlığını etkilemez.

İmplant üstü sabit protezler, metal alt yapı kullanmadan zirkonyum bağlantı parçaları ve alt yapı ile hazırlandığında mükemmel bir doğal ve estetik bir sonuç ortaya çıkar.

Arka dişlerde birden çok dişin özellikle son dayanak dişlerin kaybedilmesi durumunda yine iki alternatif tedavi yöntemi bulunur. Arka dişlerin bulunmamasından dolayı köprü protezi yapılamaz. Ya kancalı iskelet protezler yapılmalı ya da implant üstü sabit protezler yapılması gerekli olur.

Arka dişlerin tek tarafta kaybedilmesi durumunda kancalı protezleri kullanmak rahat olmayacaktır. Kancalı protez tarafı dişlerimizden farklı olarak dokulara gömülür. Bundan dolayı çiğneme görevini devamlı olarak doğal dişlerin olduğu kısımda gerçekleşeceğini düşünürsek, bir süre sonra çene kemiğinde ağrı ve diğer çene eklem sıkıntıları ile karşı karşıya kalınır. Tek taraflı protez tedavisi düşünüldüğünde bu durum dikkate alınmalıdır.

İmplant üstü zirkonyum protezler tek diş için yapıldığı gibi, bütün dişlerin kaybedilmesi durumunda da her çene için 14 dişlik implant üstü sabit protezler halinde de hazırlanır. Kemik kaybının çok olduğu durumlarda kaybedilen kemik ve diş dokusu yerine seramik diş eti bölgeleri zirkonyum alt yapı üzerine seramikler hazırlanabilir. Ağızda çok fazla doku kaybı olduğunda uygulanan bu tedaviler, diş hekimliğinin zirvesinde yer alarak mükemmel sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu tedaviler için yapılan protezlerin ağza yerleştirilmesi için önce detaylı bir şekilde hazırlık yapılır. İyi bir implant operasyonu sonrası, bu tedaviler için yapılan implant üstü sabit protezlerin en iyi laboratuarlarda hazırlanması elbette ki büyük önem taşır. Protez yapımlarında tercih edilen laboratuarın işin ehli olması gerekir.